Torda Katalin Ghánában élő, Pro Cultura Hungarica díjas magyar gyöngyművész volt az Afrika Tudásközpont márciusi online ülésének vendége.

Torda Katalin első gyöngykiállítását 1985-ben rendezték meg az accrai Loom Galleryben, ékszerterveit azóta nemcsak Ghánában, hanem hazájában Magyarországon, Németországban, a holland Nemzeti Múzeumban, Dániában, és az Egyesült Államokbeli Smithsonian National Museum of African Art-ban is kiállították. Utóbbi múzeum egyike volt azon számos helyszínnek, ahol előadást tartott a gyöngyök ghánai életben betöltött kulturális jelentőségéről. A Ghánai Gyöngy Társaság alapító tagja 1994-ben, amely az első ilyen profilú intézmény volt Afrikában.

A nemzetközi ügynökségekkel, például az UNESCO-val folytatott kiterjedt együttműködés és kutatás mellett társszerkesztője volt a “Ghána: Ahol a gyöngy beszél” (Ghana: Where the Bead Speaks) című kötetnek. Kofi Antubam nemrégiben megjelent Ghána kulturális öröksége (Ghana’s heritage of culture) című könyvét ékszer- és gyöngyművészeti alkotásaival illusztrálta. Katalin számos múzeummal is szorosan együttműködött, köztük a Néprajzi Múzeummal.

Katalin gyöngyei számtalan modellt díszítettek a kifutón, megannyi Miss Ghána és Miss Malaika versenyzőt, ezen kívül a GTP és a Woodin új szövet kollekcióit kortárs ékszerkiegészítőkkel díszítette. Szerepelt az Agoo, a Time Out, a Dream, a Canoe és a Revue Noire nemzetközi magazinokban.

1996-ban nyitotta meg a helyben gyártott gyöngyöket, gyöngydíszeket és otthoni kiegészítőket árusító Suntrade gyöngyboltot Accrában. A TripAdvisor tanúsítványt elnyert üzlet kötelező úti cél a világ minden tájáról érkező utazó és gyöngyrajongó számára.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük