Híreink

Az Afrika Tudásközpont februári ülésének meghívott előadói Magyarország szubszaharai nagykövetei voltak

Az Afrikai Üzleti Tanulmányok Közép-európai Tudásközpontja 2020. február 28-i ülésének témája „Magyarország déli nyitás politikájának eredményei szubszaharai Afrikában” volt, amelyre Magyarország négy afrikai misszióvezetője érkezett előadóként. Szabó András accrai, Dr. Beer Sándor abujai, Máthé László Eduárd nairobi és Király András László pretoriai nagykövetek prezentációjukban, illetve az ülésen folytatott szakmai beszélgetés keretében felvázolták a külképviseletükhöz tartozó országokban elért fő sikereket, a tapasztalható kihívásokat és a követendő utat, illetve az Afrika Tudásközponttal való együttműködés területeit.

Jakab István elnök köszöntőjében kiemelte, hogy az Afrika Tudásközpont egy olyan szerveződés, amely segíteni hivatott Magyarország Déli Nyitás Afrika politikájának sikerét, annak társadalmasítását; ez egy olyan fórum, amely lehetőséget teremt Magyarország Afrikával foglalkozó diplomatáinak, szakembereinek, kutatóinak és üzletembereinek a párbeszédre.

Szabó András accrai nagykövet a magyarok ghánai eredményei között említette a veresegyházi General Electric Bridge Power energetikai, a Pureco víztisztító telep, az ÁNY biometrikus útlevél, a magyar agrármintafarm és az „I love Ghana” projekteket. Az Afrika Tudásközpontot fontos fórumnak tartja. Felhívta a figyelmet a nyugat-afrikai frankofón országok megszólítására, a franciául beszélő diplomaták képzésének fontosságára, az „afrikás” utánpótlás biztosítására. Szükség van a vízügyi lehetőségeink jobb kihasználására, az egyetemi kutatói együttműködések kiépítésére. A magyar oktatásban szükség lenne afrikanisztika szakra.

Dr. Beer Sándor abujai nagykövet rámutatott, hogy a biztonságpolitika, a migráció, a keresztény kérdés és a gazdaságpolitika a legfontosabb hívószavak. Az agrárkapcsolatok erősítésében nagy potenciált lát. Az eredmények között említette a Magyarok Klubjának működését, a magyar nyelvoktatás és a nyelvvizsgaszerzési lehetőség, a magyar néptáncház, illetve a nagykövetség által szervezett sportolási lehetőségek beindítását. Az ösztöndíjas alumni megszervezését fontosnak tartja, hiszen 1300 nigériai hallgató tanul Magyarországon.

Király András László pretoriai nagykövet központi kérdésnek tartja a térség stabilitásának fenntartását és a társadalmi feszültségek csökkentését. Ki kell alakítani a magyar cégek dél-afrikai üzletelési hagyományát, illetve a magyar közélet Afrika hagyományát. Magyarország számára lehetőséget lát a környezetvédelem területén, fontosnak tartja az European Green Deal-be való bekapcsolódást, hiszen a dél-afrikai kormány komoly prioritása a megújulókra való átállás. A dél-afrikai tőkének Magyarország is célpontjává vált.

Máthé László Eduárd nairobi nagykövet kiemelte, hogy Magyarországnak 50 éve nem volt ekkora diplomáciai jelenléte Fekete-Afrikában, így most az alapok adottak a megfelelő diplomáciai építkezéshez. Kiemelte a Stipendium Hungaricum és a Hungary Helps programok sikerességét. Az agrármintafarmokban nagy a lehetőség, hiszen a gyorsan növekvő népesség élelmiszer keresletet jelent. Az eredmények között említette a magyar repülőgép kenyai értékesítését, illetve a Study Hungary iroda nyitását Nairobiban. Kihívás a magyar katonai diplomácia hiánya. A magyar diplomáciának jelen kellene lennie az afrikai konfliktus zónákban is.

Az Afrika Tudásközpont ülésének második felében az egybegyűltek hozzászólalásai, a kérdések és a válaszok azt mutatták, hogy az ülés egy sikeres fórumot biztosított a misszióvezetők, a kormány, az egyetemek és a közélet képviselői, illetve a szakemberek párbeszédjére és együttműködésük ösztönzésére.