Gyuricza Csaba

Prof. Dr. Gyuricza Csaba, tudományos területekért felelős alelnök

Agrármérnök, talajtani szakmérnök, egyetemi tanár, MTA doktora, NAIK főigazgató, a Szent István Egyetem rektora

„Amikor Afrikáról esik szó, szinte minden tudományterület képviselői megtalálják a maguk kihívásait és kérdőjeleit, hiszen a páratlan történelmi és földrajzi adottságokon túl számtalan megoldásra váró probléma nehezíti a kontinens életét. Meggyőződésem, hogy ezekre a problémákra nem statikus tényezőkként kell tekintenünk, hanem olyan megoldásra váró kihívásokként, amelyek megválaszolásai nemzeti, kontinensi és globális szinten is előrelépést jelentenek a jövőben. Bízom benne, hogy a tudomány, a kutatás és az üzleti élet bevonásával, közös eredményeket és lehetőségeket tudunk teremteni ezen a páratlan földrészen. Az Afrikai Üzleti Tanulmányok Közép-európai Tudásközpontjának alelnökeként célom, hogy minden rendelkezésünkre álló eszközzel segítsük a fentebb említett folyamatok előremozdítását úgy, hogy annak a magyar szakemberek ne csak külső szemlélői, hanem tevékeny és sikeres résztvevői is lehessenek.”

1973. június 5-én született Gyomán. Agrármérnök, talajtani szakmérnök, egyetemi tanár és az MTA doktora. 2017-óta főigazgatóként vezeti a Nemzeti Agrárkutatási és Innovációs Központot.

Felsőfokú tanulmányait a Gödöllői Agrártudományi Egyetem Mezőgazdaság-tudományi Karán és a Bécsi Agrártudományi Egyetemen végezte. A doktori fokozatának megszerzését követően is folytatta az oktatói és kutatói munkát, 2004-től 2008-ig a Szent István Egyetem Mezőgazdaság- és Környezettudományi Kar nemzetközi dékánhelyettese, 2005-től pedig a Növénytermesztési Tangazdaságának igazgatója. 2012-től a Kar gazdasági dékánhelyettese, majd 2012 és 2015 között dékáni pozíciót töltött be. 2015-től a Kaposvári Egyetem és a Szent István Egyetem professzora. Jelenleg a BSc és MSc képzés kötelező tárgyainak oktatása mellett a Növénytudományi Doktori Iskolában témavezetőként, illetve oktatóként is részt vesz. Tagja a Debreceni Egyetem Kerpely Kálmán Doktori Iskolának.

A magyar nyelvű oktatás mellett 2010-től bekapcsolódott az angol nyelvű Agrármérnök BSc és MSc képzésbe is. 2015-ben a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal elnökévé nevezték ki, 2017-től a Nemzeti Agrárkutatási és Innovációs Központ főigazgatója. 2017-től 2020 júliusáig a Nemzeti Agrárkutatási és Innovációs Központ főigazgatója, 2020 augusztusától a megújult Szent István Egyetem rektora.

Fő kutatási területe a talajművelési rendszerek talajfizikai és biológiai állapotára gyakorolt hatásának vizsgálata szántóföldi és kisparcellás kísérletekben, a zöldtrágyázás és a tápanyag-visszatartó növények technológiájának kidolgozása változó klímafeltételek mellett. 2003 óta kutatja a kedvezőtlen adottságú termőhelyek energianövényekkel való telepítésének lehetőségeit - munkatársaival a gyakorlatban alkalmazható technológiákat dolgoztak ki a fásszárú energianövények termesztésére vonatkozóan.

Az Afrika Üzleti Tanulmányok Közép-európai Tudásközpontjának tudományos területekért felelős alapító alelnökeként segíti a szervezet küldetésének megvalósítását, a szakmai munkát és a tudományos kapcsolatok építését.